Spawalnictwo – SkillsPoland 2022

Spawanie oznacza przygotowanie i łączenie różnych rodzajów metalu, od belek stalowych po rury, płyty i zbiorniki ciśnieniowe, przy użyciu zarówno procesów elektrycznych, jak i elektryczno-gazowych.

Spawacze muszą być w stanie obsługiwać różne rodzaje sprzętu spawalniczego przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Muszą również przygotowywać i wykańczać połączenia w różnych branżach i miejscach, np. na placu budowy, w fabryce, w elektrowni czy na statku na morzu.

Spawacze muszą posiadać gruntowną wiedzę na temat spawania i środków ochrony osobistej oraz procedur bezpiecznej pracy. Dla wykwalifikowanego spawacza ważna jest również dobra znajomość metalurgii, elektryczności i procesów elektrycznych.

Praca spawaczy zazwyczaj zaczyna się od przygotowania i łączenia szeregu metali o różnej grubości za pomocą procesów elektrycznych. Nowoczesne metody łączenia obejmują procesy zmechanizowane, np. spawanie łukiem krytym, spawanie kołkowe, spawanie plazmowe i spawanie laserowe. Spawacz musi być w stanie interpretować inżynierskie rysunki robocze, normy i symbole, aby prawidłowo przełożyć te wymagania na konstrukcje i produkty.

REGULAMIN KONKURENCJI

W finałach SkillsPoland 2022 w Gdańsku w konkurencji Spawalnictwo wezmą udział:

  • Jakub Wielewicki
  • Kacper Szyk
  • Antoni Trignibowicz
  • Alan Kaczkowski
  • Kacper Świeczkowski
  • Adrian Sulikowski
  • Adam Wojtasik
  • Oskar Matysiak

Ekspert: Sławosz Lewandowski

Główny Spawalnik w Dellner Sp. z o.o.

Karierę zawodową rozpoczął w 2010 roku od pracy w firmie Energomontaż Północ Gdynia. Praca na projektach offshore pozwoliła mu poznawać różne standardy spawalnicze tj. DNV, TOTAL, jak i wymagania rynków norweskich np. Norsok M101. Obecnie główny spawalnik w firmie Dellner Sp. z o.o. w Miszewku wykonującej sprzęgi kolejowe dla klientów jak DB, Alstom czy Bombardier.

Osiągnięcia

  • Opracowanie programu komputerowego do nadzoru nad spawalnictwem

W swoim zawodzie ceni różnorodność pracy – połączenie pracy biurowej z pracą na produkcji. Opracowywania dokumentacji spawalniczej, wizyty na warsztacie – uczestniczenie w badaniach niszczących, jak również rozwiązywanie bieżących problemów produkcyjnych. Lubi aktywnie spędzać czas. Od 3 lat biega, a jego osiągnięciem w tej dyscyplinie jest ukończenie półmaratonu.

Partnerzy konkurencji

Zobacz wszystkich partnerów