Mechanika pojazdów ciężarowych

Mechanika pojazdów ciężarowych

Podstawą logistyki i dostępności produktów jest ich transport, opierający się m.in. na transporcie ciężarowym. Pojazdy ciężarowe wymagają regularnych konserwacji i napraw. Sprawne usuwanie usterek i awarii taboru ciężarowego, pozwala utrzymać regularność dostaw i operacyjność centrów logistycznych.

Konserwacji i naprawie poddawane są pojedyncze komponenty, ale i całe systemy. Wymaga to od mechanika umiejętności obsługi silników, hydrauliki, układów hamulcowych, coraz bardziej rozbudowanej elektroniki i wielu innych.

Mechanik musi też umiejętnie stosować szeroką gamę różnego typu narzędzi, służących do diagnozowania usterek, testowania układów oraz regulowania, naprawiania lub wymiany części. Jego czynności muszą być zgodne ze specyfikacją producentów i wymogami ustawowymi. Mechanik wyciąga także wnioski z istniejących już raportów z napraw, które są pomocne przy podobnych usterkach. Skutkiem jego działań jest przywrócenie sprawności wszystkich układów i minimalizacja ryzyka powtarzania się awarii.

Ekspert główny: