Florystyka – SkillsPoland 2022

Floryści czynią świat piękniejszym poprzez tworzenie kwiatowych dzieł sztuki. Od małych bukietów po ślubne oprawy kwiatowe. Ta umiejętność łączy w sobie artyzm, talent i umiejętności techniczne.

Zdolny florysta musi zrozumieć zasady projektowania, kompozycji, estetyki i koloru, aby uchwycić nastrój klienta. Muszą być w stanie kupić, zaopatrzyć i przechowywać materiały kwiatowe, które są zwykle kruche i nietrwałe. Dobry florysta wie, które kwiaty są dostępne w których porach roku, i jaka kombinacja kwiatów będzie stosowna do różnych okazji.

Floryści są często samozatrudnieni lub pracują nad projektami, od wystaw detalicznych po śluby. Udzielają fachowych porad klientom i przekładają ich wizję na witryny, które upiększają okolicę.

Projektowanie pracy florystycznej, wymaga od florysty kreatywności i wykazania się talentem artystycznym, który łączy estetykę i praktyczność. Florysta musi znać zasady kompozycji, koloru i techniki obowiązujące w branży florystycznej na całym świecie i dopasować je do własnych, świeżych pomysłów w swoich pracach.

REGULAMIN KONKURENCJI

 

W finałach SkillsPoland 2022 w Gdańsku w konkurencji Florystyka wezmą udział:

  • Michał Herkt
  • Piotr Koza
  • Weronika Kwiatek – Binda
  • Laura Rutkowska
  • Maja Wacław

Ekspert główny: Karolina Ładyżyńska-Skrzypek

 

 

Właścicielka Pracowni Florystycznej Green Sense w Warszawie

„Florystyka jest wielopłaszczyznowa, florysta to ktoś, kto żadnej pracy się nie lęka.”

Osiągnięcia:
Sędzia sztuki florystycznej z uprawnieniami międzynarodowej organizacji Florint
Przewodnicząca komisji egzaminacyjnej w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia
Członek m.in. komitetu technicznego Florint, komisji sędziowskiej mistrzostw regionów i mistrzostw Polski organizowanych przez SFP, a także Mistrzostw Europy Juniorów Eurofleurs 2017 w belgijskim SintTruiden. Jej prace były wielokrotnie wybierane i publikowane w „International Floral Art”
Ekspert EuroSkills – Budapeszt 2018 oraz Graz (Austria) 2021
Ekspert WorldSkills Kazań 2019
Ekspert SkillsPoland 2021, Gdańsk
Magister ogrodnictwa (SGGW) ze specjalizacją z roślin ozdobnych. Projektuje i wykonuje autorską biżuterię. Mistrzyni florystyki, freelancerka, właścicielka pracowni florystycznej Green Sense w Warszawie.

Najbardziej lubię tworzyć florystycznie bez ograniczeń zewnętrznych czy wytycznych narzuconych przez klientów. W swoim zawodzie cenię wolność, kreatywność oraz możliwość czerpania inspiracji z innych dziedzin.

Partnerzy konkurencji

Zobacz wszystkich partnerów