Filip Borzym - Technologia Mody
Konkurencja: Technologia Mody
Filip Borzym
19 lat, klasa maturalna Technikum Odzieżowego im. Marii Bratkowskiej w Warszawie
Jak to się stało, że moda stała się twoim sposobem na życie?
Od dziecka byłem kreatywny i lubiłem tworzyć. Skoncentrowałem się głównie na ubraniach, być może dlatego, że moja mama i ciocia są krawcowymi. Ja poszedłem bardziej w stronę artystyczną niż ubrania codziennego użytku. Tworzę rzeczy o charakterze awangardowym.
Pamiętasz swoje pierwsze stroje, jakie uszyłeś?
Byłem wtedy jeszcze w podstawówce, miałem ok. 8 lat. Pamiętam, że były to stroje mocno inspirowane Azją, zdobione suknie w stylu wersalskim.
Na czym polega współzawodnictwo w tej dyscyplinie?
Na konkursie SkillsPoland tematem była sukienka koktajlowa. Żeby ją uszyć, trzeba znać kryteria, które musi spełnić takie ubranie. Kluczowa jest konstrukcja. Nie chodzi tylko o projekt, ale o rozrysowanie wszystkich punktów cięć, aby dostosować sukienkę do figury. Trzeba wziąć pod uwagę budowę ciała modelki i wykonać odpowiednie obliczenia, aby wszystko wyglądało harmonijnie. Aby coś uszyć trzeba umieć liczyć, wymaga to również dużo wyobraźni przestrzennej.
Czy Skills Poland to był pierwszy konkurs, w którym wziąłeś udział i wygrałeś?
Wcześniej brałem udział w innych, między innymi w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez moją szkołę. Tematem była ekologiczna moda. Moja sukienka zdobyła pierwsze miejsce. Tworzę bardzo dużo własnych projektów, które potem publikuję.
Jak dowiedziałeś się o skillsach?
Dowiedziałem się o nim w szkole, od mojej nauczycielki od szycia. Na początku byłem trochę sceptyczny, ale po przeczytaniu więcej na ten temat, zdecydowałem się na start w parze z moim kolegą Maksem i udało nam się wygrać SkillsPoland.
Co jest najtrudniejsze w samych zawodach?
Wydaje mi się, że bardzo ważne jest dobrze rozplanowanie czasu, ponieważ jest wiele rzeczy do zrobienia. Konkurencja trwa trzy dni, w ciągu których musimy stworzyć cały projekt, konstrukcję i wszystko uszyć. Ważne jest, aby ubranie było uszyte perfekcyjnie, aby wyglądało dobrze zarówno na zewnątrz, jak i od środka.
Jak wyglądały przygotowania do EuroSkills 2023?
Już pracuję w zawodzie, więc codziennie od poniedziałku do soboty spędzam mnóstwo czasu przy maszynie. Szczególnie intensywnie pracowaliśmy nad różnymi rodzajami marynarek i żakietów. Koncentrowaliśmy się głównie na odzieży wierzchniej. Powtarzaliśmy różne elementy, np. szycie kieszeni w różnych miejscach czy techniki wklejeń do płaszcza.
Co było najtrudniejsze?
Zazwyczaj szyję sukienki wieczorowe, a odzież ciężka jest dla mnie wyzwaniem. Chociaż wcześniej już szyłem płaszcze i futra, to stworzenie okrycia zgodnego z regułami konkursu jest dla mnie nowym doświadczeniem.
Jakie korzyści daje udział w branżowym konkursie?
Po pierwsze, to ogromny rozwój. Udział daje wiele satysfakcji, że rywalizuję z najlepszymi spośród najlepszych. Bez względu na wynik, jestem dumny z tego, że wziąłem udział w czymś takim. Otwierają się przede mną nowe możliwości, które mogą wnieść wiele do mojego CV.