Poznaj nasz team

WorldSkills Poland skupia najzdolniejszych i najlepszych studentów i uczniów z całej Polski, aby wziąć udział w prestiżowych konkursach umiejętności zawodowych WorldSkills i EuroSkills. Przedstawiamy Wam drużynę, która w tym roku wyjedzie na WorldSkills 2019 organizowany w Kazaniu w Rosji i będzie rywalizować o tytuł mistrza świata w wybranej przez siebie umiejętności.

Zawodnicy

Mateusz Dąbrowski | Mechatronika

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie

Uczeń Technikum Mechatronicznego, pasjonat techniki. Uczestnik konkursu EuroSkills Budapeszt 2018.

Od małego chciałem poznać zasady działania moich pierwszych, ruchomych zabawek, a z biegiem lat różnych innych urządzeń. Wybrałem mechatronikę także z powodu możliwości dalszego rozwoju w pokrewnych dziedzinach: elektronice, informatyce, mechanice, automatyce oraz robotyce. Ten kierunek daje mi także możliwość podjęcia pracy po ukończeniu technikum, gdyż mam realny zawód, nawet w przypadku rezygnacji ze studiów.

Przemysław Krasnodębski | Mechatronika

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie

Laureat konkursu Młody Innowator oraz szkolnych konkursów programowania sterowników PLC, projektowania komputerowego CAD 2D oraz konkursu mechatronicznego. Uczestniczył w konkursie EuroSkills we wrześniu 2018 r. w Budapeszcie.

Od dzieciństwa pasjonuję się mechatroniką, inspirowany i popychany do zdobywania wiedzy przez tatę technika. Pozytywnie zakręcony na punkcie mechatroniki uwielbiam majsterkować. W wieku 12 lat zacząłem rozkręcać i poznawać sprzęty domowe.

Sylwia Leszczyńska | Florystyka

Politechnika Białostocka

Studentka Architektury krajobrazu na Politechnice Białostockiej, absolwentka prestiżowej szkoły florystycznej Floral Academy. Od kilku lat pracuje w rodzinnej kwiaciarni i pracowni florystycznej Girlanda w Białymstoku. Brała udział w konkursie EuroSkills we wrześniu 2018 r. w Budapeszcie. Zdobyła tytuł Mistrza Polski we Florystyce w 2018 r. w kategorii junior.

Moja historia z florystyką zaczęła się w kwiaciarni prowadzonej przez moją mamę (do dzisiaj działamy tam razem). Z czasem zaczęłam się rozwijać w tym kierunku, poszukiwać nowych rozwiązań, bywać na ważnych wydarzeniach i pokazach branżowych, a także na szkoleniach prowadzonych przez światowych mistrzów florystyki. Powoli, małymi kroczkami florystyka, oprócz pracy, stała się także moją pasją, bez której nie wyobrażam sobie życia.

Agnieszka Marynowska | Technologia mody

Bielska Szkoła Przemysłowa

Zwyciężczyni Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Szyciu 2019, Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Projektantów i Krawców Szmaragdowy guzik 2018, a także zdobywczyni II miejsca w konkursie 100 lat awangardo! w 2017 roku.

Od małego fascynowało mnie szycie ubrań. Wspaniale robić „coś z niczego”, a mogę tego dokonywać dzięki tworzeniu kolekcji z nieużytych skrawków materiałów. To jest moja pasja i wiążę z nią swoją przyszłość . Wzięłam udział w wielu pokazach mody oraz w sesjach kolekcji, odbyłam również staż zagraniczny w Barcelonie w salonie sukni flamenco w firmie Mercedes Mestre. To fantastyczne móc podróżować i jednocześnie realizować swoją pasję.

Patryk Rudź | Frezowanie CNC

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

Student trzeciego roku Inżynierii produkcji. Interesuje się obróbką metali.

Zawsze interesowały mnie nauki ścisłe i wybrałem kierunek pokrewny z moimi zainteresowaniami. 
Podczas minionych wakacji miałem okazję odbywać wolontariat w zakładzie produkcyjnym, gdzie poznałem różne rodzaje maszyn i dzięki temu mogłem uszczegółowić swoje zainteresowania w kierunku frezowania CNC.
Po studiach bardzo chciałbym pracować na frezarkach CNC – początkowo jako operator, a z upływem czasu stać się technologiem programistą.

Sebastian Zwierzchowski | Spawalnictwo

Centrum kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku

Uczeń Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 na kierunku monter kadłubów jednostek pływających. Praktykant w Stoczni Gdańsk S.A.

To zupełny przypadek, że wybrałem taki kierunek. Zrobiłem to pod wpływem taty, który zareklamował mi go jako przyszłościowy. To jeden z nielicznych zawodów, na który nawet w czasie kryzysu jest zapotrzebowanie. Poza tym jest bardzo dobrze płatny.
Będę miał możliwość pracy w różnych zakładach. Każda bardziej skomplikowana konstrukcja z metalowych elementów wymaga takiego właśnie fachowca. Spawane są elementy konstrukcji budynków, samochodów, statków, krzeseł czy pralek. Można być pewnym, że pracy nie zabraknie. Każde nowe stanowisko, to wyzwanie – pozwala doskonalić technikę spawacza.

Maciej Pisarek | Gotowanie

Absolwent Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej Karamać w Gorzowie Wielkopolskim.

Zdobywca medalu doskonałości podczas EuroSkills 2018 w Budapeszcie i medalu Best of Nation. Uczestnik i laureat licznych konkursów kulinarnych zarówno dla młodzieży, jak i profesjonalistów.

Kuchnia zawsze była blisko mnie, a ja blisko kuchni. Jako małe dziecko lubiłem towarzyszyć babci czy mamie w gotowaniu i tak już mi zostało. Gastronomia była dla mnie naturalnym wyborem, bo po prostu zawsze sprawiała mi przyjemność. Miałem również szczęście do ludzi, którzy mnie inspirowali i pokazywali, że warto dać z siebie więcej. Wiedzę ze szkoły trzeba tylko połączyć z ambicją i samozaparciem. Jeśli kochasz to co robisz, nigdy nie będziesz musiał pracować.

Tomaszewski Piotr | BIM

Politechnika Warszawska

Absolwent Budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, uczestnik Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM.

Interesuje mnie głównie budownictwo przemysłowe – stalowe hale produkcyjne, fabryki, magazyny wysokiego składowania. 
Po zakończeniu studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) planuję rozpocząć studia magisterskie na tej samej specjalności. Obecnie odbywam praktykę zawodową w biurze projektowym w roli asystenta projektanta.

Mateusz Frydrych | BIM

Politechnika Warszawska

Absolwent Budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, uczestnik Międzywydziałowego Projektu Interdyscyplinarnego BIM oraz wielu szkoleń związanych z metodologią opartą o Building Information Modeling.

Interesuje mnie cyfryzacja modeli konstrukcji inżynierskich oraz nadawanie im kompletnych informacji, co przekłada się na optymalizację pracy przy projektowaniu obiektów budowlanych.
Aktualnie pracuję jako inżynier na budowie jednego z budyn­ków wysokościowych w Warszawie. W przyszłości chcę rozpocząć studia II stopnia w dziedzinie Inży­nierii Lądowej i poszerzać swoją wiedzę w zakresie budownictwa specjalistycznego.

Paweł Danak | Robotyka mobilna

Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

Pasjonat robotyki, laureat zawodów ECER (European Conference on Educational Robotics), Botball 2018, a także laureat polskiej edycji konkursu First lego League 2018.

Od lat startuję w zawodach robotów autonomicznych, zwiedzając przy tym wiele krajów. Dzięki zagranicznym wyjazdom poznałem wielu ciekawych ludzi, ucząc się przy okazji języków obcych. W licznych zawodach zagranicznych osiągnąłem sukcesy, wygrywając je lub będąc ich laureatem. Tym razem postanowiłem, że wystartuję w zawodach robotów mobilnych. Na myśl o nowym doświadczeniu bardzo się cieszę. Każde takie doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

Agnieszka Pytel | Robotyka mobilna

Zespół Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym

Pasjonatka robotyki, laureatka zawodów ECER (European Conference on Educational Robotics), Botball 2018 i zdobywczyni nagrody SPIRIT OF AERIAL, a także laureatka polskiej edycji konkursu First lego League 2018.

Dzięki zaangażowaniu naszej szkoły w robotykę możemy jeździć na zawody i odwiedzać nowe kraje, poznając ich kulturę. Odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej w dziedzinie robotyki, mamy także możliwość w przyszłości dostania się do lepszych szkół oraz uczelni. Robotyka rozwinęła we mnie umiejętności manualne i programistycznego myślenia, które są przydatne na co dzień.

Eksperci

Marcin Berta | Frezowanie CNC

Absolwent Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Od wielu lat związany z dziedziną obróbki skrawaniem. Autor wielu artykułów i oprogramowania związanych z tolerancjami geometrycznymi ISO 1101. Uczestnik licznych konferencji i seminariów dotyczących obróbki skrawaniem oraz popularyzator tej dziedziny wśród młodych osób.

Od 2017 r. przedstawiciel firmy DMG MORI Polska ds. Ośrodków Edukacyjnych w Polsce, pracujący na rzecz rozwoju ośrodków edukacyjnych i szkoleniowych. Uczestniczył jako ekspert z Polski w konkursie EuroSkills we wrześniu 2018 r. w Budapeszcie.

Ewa Fodczuk | Technologia mody

Malarka, pedagog, animatorka kultury. Prowadzi zajęcia z projektowania ubioru i grafiki komputerowej w Bielskiej Szkole Przemysłowej. Pomysłodawczyni akcji społecznych: Ciuch w ruch, Kuchnia Artystyczna oraz Targowisko Próżności Niezależnych Projektantów.

W latach 2002-2004 prowadziła klub Farbiarnia TOTamTO, znany z prezentacji niezwykle różnorodnych działań: muzycznych, teatralnych i artystycznych.

W latach 2011-2018 prezeska Fundacji Galerii Bielskiej słynącej ze wspierania artystów tworzących murale w przestrzeni miasta. Jako ekspertka z Polski uczestniczyła w konkursie EuroSkills Budapeszt 2018.

Jakub Polański | Robotyka mobilna

Jeden z najbardziej doświadczonych członków grodziskiego koła robotyki. Uczestnik wielu konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, na których zyskał duże doświadczenie w technikach konstrukcyjnych. Jeden z członków drużyny, który przyczynił się do wielu znaczących osiągnięć w turniejach TopBot (1 miejsce i awans na finały światowe) i Botball (wygrana w konkurencji Double Elimination jako pierwsza nieamerykańska drużyna, wiele odznaczeń za konstrukcje, wysokie miejsca w klasyfikacjach generalnych).

Obecnie student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nadal wspiera koło m.in. jako sędzia we współorganizowanym przez szkołę ogólnopolskim konkursie GG Robot.

Karolina Ładyżyńska-Skrzypek | Florystyka

Mistrzyni florystyki, freelancerka, właścicielka pracowni florystycznej Green Sense w Warszawie. Magister ogrodnictwa (SGGW) ze specjalizacją z roślin ozdobnych.

Projektuje i wykonuje autorską biżuterię. Sędzia florystyczny Florint, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej w Izbie Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia, członek m.in. komisji sędziowskiej mistrzostw regionów i mistrzostw Polski organizowanych przez Stowarzyszenie Florystów Polski, a także Mistrzostw Europy Juniorów Eurofleurs 2017 w belgijskim SintTruiden.

Jej prace były wielokrotnie wybierane i publikowane w „International Floral Art”. Uczestniczyła jako ekspertka z Polski w konkursie EuroSkills we wrześniu 2018 r. w Budapeszcie.

Iwona Niemczewska | Gotowanie

Szef kuchni i właściciel Z Drugiej Strony Lustra. Uzyskała najwyższy stopień Grand Diplome we francuskiej szkole kulinarnej Le Cordon Bleu w Londynie oraz ukończyła szkolenie dla profesjonalistów w Institute Paul Bocuse w Lyonie.

Jest członkiem WACS – World Association of Chefs Societies, Slow Food International, a także międzynarodowym sędzią kulinarnym i trenerem. Pisze felietony do branżowej prasy o tematyce kulinarnej i o podróżach.

W 2018 r. przewodnik Gault and Millau przyznał Iwonie Niemczewskiej tytuł Najlepszej kobiety chef roku 2018 w Polsce. Uczestniczyła jako ekspertka z Polski w konkursie EuroSkills we wrześniu 2018 r. w Budapeszcie.

Paweł Nowak BIM

Wykładowca i adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, promotor wielu projektów związanych z edukacją menedżerów budowlanych i rozwojem umiejętności menedżerskich (w tym BIM) w UE.

Kierownik przedmiotu BIM w praktyce na WIL PW, członek m. in. grupy roboczej ds. opracowania ścieżki kształcenia BIM dla polskich wydziałów budownictwa, Chartered Institute of Building oraz Polskiego Krajowego Komitetu Monitorującego Kartę EURBE (European Building Expert) opracowaną przez AEEBC (The Association of European Experts in Building and Construction).

Norbert Olczykowski | Spawalnictwo

Absolwent Politechniki Gdańskiej wydziału Mechanicznego. Uzyskał dyplom Miedzynarodowego Inżyniera Spawalnika IWE. Główny spawalnik Firmy CRIST OFFSHORE wydzielonej z grupy kapitałowej CRIST S.A. zajmującej się wytwarzaniem konstrukcji stalowych dla rynku OFFSHORE oraz budownictwa lądowego.

Swoje doświadczenie zdobywał w Stoczni Remontowej oraz Polskim Rejestrze Statków jako specjalista techniczny w dziedzinie spawania. Działa aktywnie z zarządzie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w oddziale w Gdańsku.

Marek Szymkiewicz | Mechatronika

Mechatronik, konstruktor, mechanik i elektryk przemysłowy, wynalazca, wykładowca szkoleń doskonalenia zawodowego dla dorosłych i młodzieży.

Związany od ponad dziesięciu lat z FESTO Didactic (jako wykładowca, konsultant i autor/współautor wielu materiałów szkoleniowych FESTO).

Prowadzi szkolenia z takich dziedzin, jak: pneumatyka/elektro-pneumatyka binarna i proporcjonalna, sensoryka, programowanie PLC – języki LD, GRAFCET/SFC), czy programowanie robotów w oparciu o język Mitsubishi MELFA Basic.

Liderzy drużyny

Paweł Salamon

Lider zespołu

Szef kuchni Hotelu Smolarnia oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim.

Laureat wielu konkursów kulinarnych, w tym najcenniejszego, czyli Kulinarnego Pucharu Polski.

Od dwóch lat tworzy struktury organizacyjne WorldSkills Poland, gdzie pełni funkcje team leadera oraz jest trenerem zawodnika startującego w konkurencji gotowanie – Macieja Pisarka.

Roman Matuszek

Lider zespołu konkurencji juniorskiej

Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym na Podkarpaciu. Pasjonat robotyki. Od 25 lat pracuje z młodzieżą jako nauczyciel na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Prowadzi zajęcia z robotyki i programowania, a jego uczniowie rozwijający swoje zainteresowania w zajęciach Koła Robotyki startują w wielu krajowych i międzynarodowych turniejach związanych z robotyką i programowaniem, odnosząc od wielu lat sukcesy na arenie międzynarodowej.

Delegaci

dr Paweł Poszytek

Oficjalny delegat, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Mamy wiele powodów do dumy. Tych jedenastu zawodników, wybranych do reprezentacji Polski podczas WorldSkills 2019 w Kazaniu, na krajowej arenie osiągnęło już bardzo wiele i udowodniło, że dzięki pasji, zaangażowaniu oraz determinacji można spełniać marzenia.


Izabela Laskowska

Delegat techniczny, dyrektor Biura Kształcenia Zawodowego i Edukacji Dorosłych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

Zawodowe życie związałam z kształceniem zawodowym oraz edukacją dorosłych w kolejnych generacjach unijnych programów edukacyjnych z rodziny Erasmus+ . Nadzór na pracą zespołu Worldskills Poland, to kolejna okazja aby promować ideę uczenia się przez całe życie.

Wspierają nas

Patroni medialni

Skontaktuj się z nami

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu Erasmus+

Aleje Jerozolimskie 142A, 02-305 Warszawa