Tynkarstwo i sucha zabudowa

Tynkarstwo i sucha zabudowa

Tynkowanie, instalowanie systemów suchej zabudowy i tworzenie dekoracyjnych form to umiejętności dla osób, które lubią tworzyć i naprawiać różne rzeczy oraz dobrze znają narzędzia budowlane. Tynkarze pracują zarówno przy projektach domów prywatnych jak i obiektów zabytkowych, na powierzchniach wewnętrznych i zewnętrznych.

Ich praca często zaczyna się od tworzenia metalowych ram, instalowania płyt gipsowo-kartonowych, aby stworzyć suche ściany, a następnie nakładania ostatecznej powierzchni tynku. Aby prawidłowo interpretować plany budowlane, tynkarze muszą wiedzieć, jak używać różnych materiałów i jak pracować nad projektami, które obejmują zakrzywione powierzchnie, drzwi, okna i dekoracyjne formowanie. Muszą być w pełni świadomi przepisów i wytycznych dotyczących stosowania i przygotowywania materiałów. Ponadto od tynkarzy wymagane będzie również dokonywanie ewentualnych napraw.

Zazwyczaj tynkarze są zatrudniani jako podwykonawcy na dużych budowach do użytku domowego, komercyjnego lub przemysłowego, co oznacza, że wielu z nich będzie prowadzić własną działalność gospodarczą, biorąc odpowiedzialność za odprowadzanie podatku i inne przepisy związane z zarobkami.

Co czyni dobrego tynkarza? Przede wszystkim dokładność, staranność i wypracowane umiejętności. Praca ta obejmuje również skomplikowane obliczenia matematyczne, znajomość złożonych specyfikacji i zasad używania materiałów. Praca na budowie może być niebezpieczna, dlatego dla tynkarza ważna jest także ostrożność, aby nie dopuścić do urazów lub uszkodzeń ciała. Zawód ten pozwala również na pracę w zespołach z innymi wykwalifikowanymi rzemieślnikami.

Ekspert główny:

2023

Zawodnicy

Łukasz Mazurek

Tynkarstwo i sucha zabudowa

Zespół Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3 Im. Władysława Stanisława Reymonta w Piotrkowie Trybunalskim.  Kierunek: Technik robót wykończeniowych w budownictwie.