Integracja robotów przemysłowych – SkillsPoland 2022
To tylko kwestia czasu, kiedy roboty zasilą zespoły robocze w większości branż. Liczba robotów rośnie w szybkim tempie, szacuje się, że każdego roku instalowanych jest ich 400 000. Integracja systemów robotów to umiejętność zapewnienia, że roboty prawidłowo wpasowują się w proces produkcyjny.
Za każdym dobrze działającym robotem stoi wykwalifikowany integrator robotów, który go wykonał i utrzymuje. Tylko pod nadzorem człowieka robot będzie w stanie wykonywać skomplikowane i precyzyjne zadania.
Integratorzy robotów muszą być w stanie zrozumieć konkretne zadanie i ocenić, jaki typ robota jest najlepszy do jego wykonania. Zadania te mogą obejmować np. podnoszenie, rozładunek i załadunek, spawanie.
Integracja systemów robotów obejmuje również zarządzanie przepływem części, instalację odpowiedniego programowania oraz zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom pracującym w pobliżu systemów robotów.
Technik ds. integracji robotów przemysłowych powinien znać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie ich produkcji i systemów sterowania, wiedzieć jak zapewnić rozwiązania techniczne w celu włączenia ich do procesów produkcyjnych, a także podłączyć je do zasilania i do innych zautomatyzowanych systemów.
Do finałów SkillsPoland 2022 zakwalifikowali się:
- Karol Ćwiek i Damian Felkel – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
- Piotr Madura i Paweł Rak – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie
- Hubert Krasuski i Piotr Wyrzyk – Politechnika Warszawska
- Kamil Pelczar i Bartłomiej Jakielski – Wojskowa Akademia Techniczna
- Dawid Kopeć i Michał Badura – Akademia Górniczo-Hutnicza im.Stanisława Staszica w Krakowie
- Mateusz Klimas i Błażej Kozakiewicz – Politechnika Wrocławska
Ekspert: Jarosław Panasiuk
Wojskowa Akademia Techniczna
„Mądry człowiek naprawia swoje błędy, głupi nie potrafi się nawet do nich przyznać.”
Osiągnięcia:
- Ukończenie Wojskowej Akademii Technicznej
- Doktorat z nauk technicznych na Wojskowej Akademii Technicznej
- MBA na Akademii Koźmińskiego
- Cztery monografie poświęcone robotyzacji wydane przez PWN
- Blisko 100 doprowadzonych do obrony prac dyplomowych od 2005r
- Udział w 18 projektach badawczych w tym w trzech jako kierownik
- Opiekun zespołu studentów, którzy w 2021 r. wygrali zawody w programowaniu robotów Robochallenge
Nauczyciel z powołania. Stara się połączyć naukę materiałów zawartych w programie przedmiotu z przekazywaniem młodym ludziom wartości ważnych w życiu codziennym, takich jak szacunek, odpowiedzialność, chęć pomocy i umiejętność budowania relacji i realizacji marzeń. Prywatnie mąż wspaniałej kobiety i ojciec czwórki cudownych dzieci. Stara się łączyć życie zawodowe z rodzinnym i realizować marzenia zarówno swoje, jak i bliskich.
Najbardziej lubię stawać do walki z nowymi wyzwaniami i znajdować rozwiązania tam, gdzie inni się poddają. Moim marzeniem jest móc spojrzeć kiedyś wstecz i stwierdzić, że nikogo nie zawiodłem. W swoim zawodzie cenię połączenie teorii z praktyką. To praktyka bowiem jest tym co weryfikuje każdy pomysł, projekt, idee. Dopiero praktyczna realizacja pozwala zamienić marzenia w rzeczywistość.
Eksperci:
Krzysztof Kukiełka
Paweł Herbin
Marcin Trojan
Paweł Kominek
Adam Piłat
Marcin Korzeniowski
Igor Ostrowski