Cyberbezpieczeństwo – SkillsPoland 2022

Analitycy bezpieczeństwa informacji pracują nad ochroną systemów komputerowych i sieciowych organizacji, aby uniemożliwić hakerom dostęp i kradzież poufnych informacji i danych. Często są zatrudniani przez dostawców usług IT, usługi bankowe i finansowe, agencje rządowe oraz firmy opieki zdrowotnej.

Zadaniem analityków bezpieczeństwa informacji jest zazwyczaj instalowanie zapór sieciowych i oprogramowania do szyfrowania danych w celu ochrony poufnych informacji. Monitorują sieć swojej organizacji pod kątem naruszeń bezpieczeństwa i badają naruszenie, gdy takie wystąpi. Analitycy bezpieczeństwa informacji są również często zaangażowani w projektowanie i wykonywanie planu odzyskiwania danych po awarii w swojej organizacji, który opisuje kroki i procedury przywracania prawidłowego funkcjonowania systemów i sieci IT organizacji po potencjalnym ataku. Analitycy bezpieczeństwa informacji muszą doszkalać się na bieżąco i poznawać najnowsze technologie, aby być o krok przed potencjalnymi cyberatakami. Muszą znać najnowsze metody używane przez atakujących do infiltracji systemów komputerowych, a także nowe technologie bezpieczeństwa, które mogą pomóc ich firmom w zwalczaniu tych zagrożeń.

W ostatnich latach następuje gwałtowny wzrost transakcji biznesowych online, a także szybkie wdrażanie Internetu Rzeczy (IoT) i przetwarzania w chmurze. W połączeniu z zagrożeniami bezpieczeństwa, których złożoność i częstotliwość stale rosną, specjaliści od cyberbezpieczeństwa są obecnie bardzo poszukiwani na całym świecie.

REGULAMIN KONKURENCJI

Do krajowych finałów SkillsPoland 2022 w Gdańsku awans uzyskali:

  • Jakub Bliźniuk
  • Filip Brzozowski
  • Franciszek Kobus
  • Maciej Tracz
  • Dominik Bzdyra
  • Michał Karpiński

Serdecznie gratulujemy!

Ekspert główny: Grzegorz Łazęcki

IT Systems and Solutions Sp. z o.o.

„Ewolucja zagrożeń napędza ewolucję bezpieczeństwa.”

W 2003 roku z wyróżnieniem ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Jego pracą i pasją jest projektowanie i wdrażanie systemów bezpieczeństwa IT dla dużych i średnich firm. Prywatnie mąż i ojciec 4 wspaniałych dzieci.

Osiągnięcia:

Udział w budowie centrum certyfikacji elektronicznej, które wystawia do dzisiaj kwalifikowane podpisy elektroniczne
Zaprojektowanie i wdrożenie systemów bezpieczeństwa dla jednej z dużych spółek energetycznych w Polsce
Budowa i wdrożenie systemu zabezpieczenia ruchu WWW oraz chmury prywatnej dla Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK PIB
Projekt zabezpieczenia systemu publikacji wyników egzaminów dla wszystkich uczniów w Polsce w jednym czasie.
Najbardziej lubię nowe wyzwania i odkrywanie innych kultur i kuchni. Moim marzeniem jest być o krok przed atakującymi, a nie ciągle ich gonić. W swoim zawodzie cenię nieustanne wyzwania i nowe technologie do walki z zagrożeniami.