Konkurencje WorldSkills Poland

Konkursy EuroSkills i WorldSkills  odbywają się w sześciu obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Poniżej lista konkurencji, w których polska reprezentacja bierze lub wzięła udział.

Budownictwo cyfrowe/BIM

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Budownictwo cyfrowe/BIM to sposób na tworzenie i zarządzanie informacjami o projekcie w trakcie jego budowy. Zapewnia kompletny cyfrowy model projektu dla wszystkich zaangażowanych stron, umożliwiając im aktualizację i ulepszanie na kluczowych etapach.

 

BIM wykorzystuje szeroką gamę technologii. Proces jest ściśle powiązany, co pozwala wszystkim, od architektów i inżynierów po wykonawców, lepiej współpracować, tworząc budynki o dłuższej żywotności i lepiej dostosowane do ich celów.

BIM obejmuje dogłębne zrozumienie wymaganych technologii, w tym oprogramowania, chmury obliczeniowej i systemów informatycznych, a także terminologii branżowej i międzynarodowych standardów.

Umiejętność współpracy jest niezbędna, podobnie jak silne umiejętności interpersonalne do pracy z innymi członkami projektu i klientami.

Chmura Obliczeniowa

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Specjaliści od przetwarzania w chmurze pomagają firmom w migracji ich fizycznych działań informatycznych, takich jak przechowywanie plików i serwerów na miejscu, do środowiska wirtualnego. Inżynierowie chmury zwykle pracują w firmach technologicznych lub dużych przedsiębiorstwach z rozbudowaną infrastrukturą.

Obowiązki mogą obejmować dostarczanie danych wejściowych do projektu, współpracę z obsługą klienta i analitykami w zakresie kamieni milowych projektu oraz analizowanie słabości i rekomendowanie ulepszeń systemu. Specjaliści od przetwarzania w chmurze potrzebują doświadczenia w pracy z komponentami architektury systemu, takimi jak sieci i oprogramowanie. Oprócz silnych umiejętności technicznych powinni również posiadać doskonałe umiejętności współpracy, a także silne rozumowanie analityczne, aby skutecznie przyjrzeć się mocnym i słabym stronom projektów.

Przetwarzanie w chmurze stało się kluczową częścią korporacyjnej strategii transformacji cyfrowej. W miarę jak chmura zaczyna dominować w krajobrazie biznesowym, rośnie zapotrzebowanie na stanowiska związane z przetwarzaniem w chmurze. Specjaliści, którzy są biegli w zarządzaniu środowiskami wielochmurowymi — w tym chmurami publicznymi, prywatnymi i hybrydowymi różnych dostawców — będą mieli najlepszą pozycję na zmieniającym się rynku.

Cukiernictwo

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Cukiernictwo to tworzenie słodkich, gorących i zimnych przysmaków, które są przyjemnością zarówno dla oka, jak i kubków smakowych.

Cukiernicy projektują produkty przy użyciu cukru, lukru, czekolady i innych składników. Jest to praca dla artystycznego, kreatywnego umysłu, ale również taka, która wymaga solidnych umiejętności cateringowych i kulinarnych, jeśli te kreatywne pomysły mają stać się pyszną rzeczywistością.

Wyroby cukiernicze mogą mieć różne rozmiary, od ciastek po czekoladki i cukierki. Można je podawać na gorąco lub na zimno, od hoteli i restauracji po specjalistyczne sklepy.

Cukiernik poświęca wiele lat na doskonalenie swojego kunsztu. W swojej codziennej pracy musi się wykazać talentem i kreatywnością, tworząc swoje słodkie dzieła z wielu różnych materiałów i przy pomocy różnych specjalistycznych sprzętów.

Cyberbezpieczeństwo

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Analitycy bezpieczeństwa informacji pracują nad ochroną sieci systemów komputerowych organizacji, aby uniemożliwić hakerom dostęp lub kradzież poufnych informacji i danych.

Często są zatrudniani przez dostawców usług IT, usługi bankowe i finansowe, agencje rządowe i firmy opieki zdrowotnej.

Rola ich w organizacji zazwyczaj obejmuje instalację zapór sieciowych i oprogramowania do szyfrowania danych w celu ochrony poufnych informacji. Analitycy monitorują sieć swojej organizacji pod kątem naruszeń bezpieczeństwa.

Analitycy bezpieczeństwa informacji muszą być o krok przed potencjalnymi cyberatakami. Muszą być na bieżąco z najnowszymi metodami infiltracji systemów komputerowych, a także nowymi technologiami bezpieczeństwa w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.

Florystyka

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Zawód florysty wymaga umiejętności zarówno twórczych, jak i biznesowych. Niezbędne jest nie tylko poczucie estetyki i umiejętność tworzenia spójnych kompozycji, ale także zdolność komunikacji i budowania relacji z klientem.

Kwiaty i inne materiały roślinne są bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia i mają ograniczoną trwałość. Dlatego florysta musi szanować naturę i piękno surowców, z którymi pracuje, a także posiadać szeroką wiedzę z zakresu ich efektywnego pozyskiwania, zakupu i przechowywania.

Niezależnie od tego, czy jest to mały bukiet, czy instalacja tematyczna na duże wydarzenie, florysta powinien wykazać się kreatywnością, uwzględnić aktualne trendy i potrzeby klienta, a projekt powinien być innowacyjny, praktyczny i opłacalny. Dla doświadczonego florysty tworzącego unikalną kompozycję zawsze najważniejsze będzie podkreślenie wyjątkowości i piękna roślin.

Frezowanie CNC

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Prawie wszystko, co widzimy lub czego używamy dzisiaj zostało wykonane przy użyciu technologii CNC (np. samochody, samoloty, komponenty wszystkich typów maszyn, formy do narzędzi, protezy medyczne, telefony komórkowe, zabawki). W każdej z tych rzeczy znajdują się elementy wyprodukowane na maszynach CNC.

Frezarki CNC są zaprogramowane za pomocą kodu komputerowego, dzięki któremu przekazywane są instrukcje do sterowania obrabiarką służącą do kształtowania metalu i innych materiałów w celu nadania im określonych kształtów. Dokładność takiego wykonania to nawet 5 mikrometrów, co odpowiada grubości ścianki bańki mydlanej!

Operator maszyny CNC zajmuje się programowaniem oraz obsługą obrabiarki. Polega ona na pisaniu programów, wprowadzaniu korekt procesu obróbczego, a także precyzyjnym ustawieniu półfabrykatu. Jako programista odpowiedzialny jest m.in. za czytanie rysunku technicznego oraz opracowywanie programów obróbczych na podstawie procesu technologicznego lub rysunku.

W czasie całego procesu frezer monitoruje funkcjonowanie maszyny oraz pracę narzędzia, zwracając szczególną uwagę na ich efektywność i wydajność. Maszyny CNC wyparły z przemysłu urządzenia konwencjonalne. Dzięki nim zwiększona została wydajność i powtarzalność produkcji, co za tym idzie nasze samochody, samoloty i inne urządzania są coraz bardziej niezawodne, a produkcja jest coraz bardziej efektywna. Zwiększona dokładność sprawia, że spełnione mogą zostać wszelkie wymagania stawiane przez klientów. Zachowana może zostać np. odpowiednia chropowatość powierzchni i każdy szczegół zawarty w określonym projekcie. 

Najbardziej wykwalifikowany mechanik zawsze pracuje nad optymalizacją wydajności procesu, a także nad jakością produkcji.

Fryzjerstwo

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Fryzjerstwo odgrywa praktyczną rolę w codziennym świecie wpływając na wygląd i higienę osobistą, a także odgrywa ważną rolę terapeutyczną we wspieraniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Może również pomóc złagodzić skutki choroby oraz pomóc w wyzdrowieniu.

Fryzjer działa w różnych środowiskach, w tym w dużych, średnich, małych lub mobilnych salonach, domach klientów oraz w firmach produktowych i instytucjach szkoleniowych, produkcjach filmowych i telewizyjnych, teatrze, pracy na perukach, zamianie włosów, technikach, stylistach sesji oraz badaniach i projektowaniu produktów. Może specjalizować się lub oferować szeroki zakres usług, w tym strzyżenie, farbowanie, stylizację, reformację chemiczną i specjalne zabiegi na włosy dla mężczyzn, kobiet lub obu.

Umiejętność komunikacji i opieki nad klientem, umiejętność analizowania rodzajów i warunków włosów oraz bezpiecznej pracy i instrukcji producenta są uniwersalnymi atrybutami wybitnego fryzjera.

Wraz z globalizacją różnych stylów i trendów, światowe zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie pielęgnacji włosów i produktów fryzjerskich szybko rośnie, a WorldSkills daje szansę na sukces najbardziej utalentowanym profesjonalistom.

 

Gotowanie

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Profesjonalny kucharz może pracować w wielu miejscach, różniących się oczekiwaniami klientów.

Oprócz umiejętności gotowania do zadań szefa kuchni należą: układanie menu, kontrolowanie wykonania budżetu i marży zysku, przechowywanie żywności oraz zarządzanie zespołem pracującym w kuchni. Praca zespołu wymaga współdziałania z innymi działami w celu zapewnienia gościom jak największego komfortu obsługi.

W najlepszych restauracjach szef kuchni musi wykazać się wybitnymi umiejętnościami w przygotowaniu i prezentacji potraw. Klienci oczekują, aby menu było dostosowane do aktualnych trendów, a szef kuchni wykazywał się znajomością rynku.

Nowoczesne kuchnie wyposażone są w skomplikowany sprzęt specjalistyczny, z którym należy obchodzić się ostrożnie, aby uniknąć wypadków w pracy. Konserwacja sprzętu i przestrzeganie higieny osobistej oraz standardy bezpieczeństwa są bardzo ważne i często podlegają ścisłym regulacjom.

W dzisiejszych czasach szefowie kuchni mogą pracować na całym świecie.

Oczekiwania w branży gastronomicznej są ogromne, a możliwości nieograniczone, co sprzyja rozwojowi kariery w zawodzie kucharza.

Instalacje elektryczne

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Tworzenie instalacji elektrycznych jest ściśle związane z innymi częściami branży budowlanej, a elektrycy pracują we wszystkich środowiskach komercyjnych, mieszkaniowych, rolniczych i produkcyjnych.

W różnych środowiskach elektrycy planują i projektują, wybierają i bezpiecznie instalują niezawodny system. Ponadto elektryk zleci, przetestuje, zaprogramuje, utrzyma odpowiednie standardy, zdiagnozuje i zgłosi awarie oraz naprawi systemy.

Organizacja pracy i samozarządzanie, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, koncentracja i dbałość o szczegóły, rozwiązywanie problemów, elastyczność i głęboka wiedza to uniwersalne atrybuty wybitnego elektryka.

Instalacje sanitarne i grzewcze

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Instalujemy instalacje sanitarne i grzewcze w różnorodnych projektach związanych z branżą budowlaną, jest to praca zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w domach oraz w projektach komercyjnych.

Wszyscy jesteśmy zależni od  instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych, jeśli chodzi o ciepłą i zimną, świeżą oraz bieżącą wodę w naszych domach i biurach oraz o utrzymanie ciepła w zimne dni.

Specjaliście w tej dziedzinie muszą być w stanie, zaplanować i zaprojektować systemy, a następnie je zainstalować i przetestować. Czasami będą też musieli zdiagnozować usterki i dokonać napraw.

Meblarstwo 

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Meblarstwo obejmuje produkcję i montaż mebli oraz jednostek wolnostojących i wbudowanych, wykorzystując drewno jako jedyny lub główny materiał. W niektórych przypadkach może to również obejmować projektowanie.

Meblarz zazwyczaj wykonuje wysokiej jakości zadania mieszkaniowe lub komercyjne na zamówienie, dlatego musi zwracać szczególną uwagę na oczekiwania i wkład klienta, pracując zgodnie z bardzo wysokimi standardami umiejętności i profesjonalizmu.

Jakość ich pracy pokaże się przy wyborze drewna i innych materiałów, aby jak najlepiej pokazać cechy ostatecznego produktu; perfekcyjne dopasowanie, cięcie i montaż elementów, budowa oraz ostateczny wygląd.

We współczesnym świecie, który wysoko ceni oko i rękę wykwalifikowanego rzemieślnika, wybitny technik obróbki drewna zawsze będzie poszukiwany.

 

Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Technik obsługi pojazdów ciężkich konserwuje i naprawia duże i ciężkie urządzenia. Sprzęt ten może być stacjonarny (na przykład: elektryczne generatory rezerwowe z silnikiem wysokoprężnym) lub mobilny (na przykład: sprzęt do budowy dróg oraz maszyny górnicze i leśne).

Technik diagnozuje i koryguje różnorodne usterki, które mogą wystąpić w dowolnym elemencie lub systemie. Wymaga to znajomości silników, hydrauliki, elektroniki, układów hamulcowych i wielu innych. Konieczne jest także dokładne mierzenie za pomocą określonych narzędzi i interpretowanie instrukcji technicznych, pisanie raportów serwisowych i upewnianie się, że praca spełnia specyfikacje.

Technik musi dostosować się do różnorodności ciężkiego sprzętu, szybkich zmian technologicznych i potrzeby szybkiej interwencji. Technicy muszą być w stanie pracować w różnych godzinach i lokalizacjach, ponieważ sprzęt może wymagać szybkiej interwencji, często na miejscu pracy lub w sklepie klienta.

Zawód zajmujący się konserwacją pojazdów ciężkich jest bardzo satysfakcjonujący dla osób z umiejętnościami mechanicznymi, które lubią rozwiązywać problemy i zdobywać wiedzę specjalistyczną dzięki precyzyjnej pracy. 

Mechatronika

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Mechatronika to budowanie zautomatyzowanych systemów dla przemysłu, które obejmuje mechanikę, pneumatykę, systemy sterowane elektronicznie, programowanie oraz robotykę i rozwój systemów.

Zadaniem technika mechatronika jest połączenie tych obszarów w celu projektowania, budowy, konserwacji i naprawy zautomatyzowanego sprzętu oraz programowania systemów sterowania sprzętem.

Oprócz fabrycznych linii montażowych, mechatronika jest wykorzystywana we wszystkim, od maszyn do butelkowania, po kasy sklepowe czy zespoły taśmowe.

Obsługa gości hotelowych

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Recepcjoniści hotelowi zapewniają szeroki zakres usług: witają gości w hotelu, dokonują dla nich rezerwacji i odpowiadają na ich inne potrzeby, które są niezbędne dla ich wygody podczas pobytu w hotelu. Recepcjoniści pracują zarówno dla dużych sieci hoteli, jak i mniejszych, prywatnych obiektów.

Recepcjoniści hotelowi pracują głównie w recepcji hotelu. Muszą stale korzystać z szerokiej gamy umiejętności. Mogą one obejmować znajomość lokalnej i ogólnej informacji turystycznej, dobrą znajomość angielskiego w mowie i piśmie, znajomość obsługi komputera, dobre maniery, zachowanie i pielęgnację, doskonałe umiejętności komunikacyjne i społeczne, rozwiązywanie problemów, kompetencje w zakresie liczb i obsługi gotówki oraz stosowanie procedur rezerwacji, recepcja, usługi dla gości i wymeldowanie. Rola recepcjonistów hotelowych jest kluczem do każdego hotelu. Wpływa to na reputację hotelu i powtarzalność działalności.

Globalizacja, zmiany społeczne i demograficzne oraz rozwój transportu są decydującymi czynnikami napędzającymi szybki rozwój branży turystycznej i podróży służbowych, które odgrywają ważną rolę w rozwoju społecznym i gospodarczym na całym świecie. Tak więc znaczny wzrost popytu na recepcjonistów hotelowych będzie spowodowany oczekiwanym wzrostem liczby podróży służbowych i turystycznych.

Przemysł 4.0

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Przemysł 4.0 zwany inaczej czwartą rewolucją przemysłową, określa zmiany społeczne, przemysłowe i technologiczne wywołane cyfrową transformacją przemysłu. W Przemyśle 4.0 bardzo istotną rolę odgrywa pełna informatyzacja i wykorzystanie różnego rodzaju systemów gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych.

Mówiąc o Przemyśle 4.0, mamy na myśli wpływ technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) na optymalizację w czasie rzeczywistym i tworzenie sieci w celu wydajnej automatyzacji i produkcji.

Ekspert od przemysłu 4.0 zajmuje się projektowanie  i wdrażaniem systemów, wprowadzaniem zarówno oprogramowania, jak i sprzętu oraz programów wspierających, zwłaszcza cyberbezpieczeństwo.  Musi być stale świadoma zmian i dostrzegać postępy w technologii, co oznacza, że ​​musi się nieustannie uczyć. Powinna łączyć silną wiedzę techniczną z perspektywą przyszłego rozwoju branży, jednocześnie będąc stale świadom ryzyka.

Robotyka mobilna

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Robotyka mobilna to projektowanie, budowanie i konserwacja robotów, w celu rozwiązywania problemów w branżach od produkcji po lotnictwo.

Roboty odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu i miejscach pracy w tak różnych dziedzinach, jak produkcja, rolnictwo, lotnictwo, górnictwo czy medycyna.

Inżynier robotyki mobilnej swoją pracę  zaczyna od projektu, a następnie prototypu, który musi  zaprogramować i przetestować, aby zapewnić wysoki i stały poziom wydajności.

Inżynier robotyki mobilnej musi być zaznajomiony z logiką, mikroprocesorami i programowaniem komputerowym oraz przygotować specyfikacje możliwości robota w odniesieniu do środowiska pracy.

Serwis restauracyjny

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Serwis restauracyjny to świadczenie usług gastronomicznych dla gości w hotelach i restauracjach, okazywanie im uwagi i zrozumienia ich potrzeb oraz oczekiwań.

Dla niezapomnianego posiłku jakość obsługi jest czymś, co goście często pamiętają tak samo jak serwowane jedzenie i napoje.

Oznacza to, że kelnerzy w restauracjach muszą wykazać się rozległą wiedzą na temat wszystkich rodzajów kuchni i potraw, zwłaszcza składników i stylu gotowania dań w menu. Kelnerzy muszą znać i rozumieć metody przygotowania i podawania potraw.

Niezależnie od tego, czy jest to kawiarnia samoobsługowa, czy restauracja w pięciogwiazdkowym hotelu, dobre maniery, elegancki wygląd i nienaganna higiena osobista są istotna kwestią tego zawodu.

Stolarstwo

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Stolarstwo jest ściśle związane z meblarstwem i ciesielstwem. Na podstawie rysunków stolarz tworzy takie elementy, jak drzwi, okna, schody, stoły i półki na książki.

Stolarz zazwyczaj pracuje w warsztacie, ponieważ praca wymaga specjalistycznych maszyn. Czasami wykonuje instalacje w domach klientów i na placach budowy. Stolarz produkuje i interpretuje rysunki, układa i mierzy, wycina, formuje połączenia, montuje, instaluje i wykańcza w wysokim standardzie.

Dla utalentowanego stolarza istnieje wiele możliwości komercyjnych, mieszkaniowych i międzynarodowych.

Technik Laboratorium Chemicznego

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Technik laboratorium chemicznego bada substancje w celu określenia ich składu chemicznego do badań lub opracowania produktów. Analiza chemiczna jest niezbędna dla zapewnienia, że ​​właściwości surowców, etapy pośrednie procesów technologicznych oraz gotowe produkty odpowiadają aktualnym normom.

Technik laboratorium chemicznego wykorzystują różne narzędzia i metody do analizy materiałów naturalnych i syntetycznych, a także wykonywania badań jakościowych i ilościowych przy użyciu nowoczesnych chemicznych i fizykochemicznych metod analitycznych. Osoba ta musi być dobrze zorientowani w chemii i posiać odpowiednią wiedzę z biologii oraz fizyki. Krytyczne myślenie, zarządzanie czasem, podejmowanie decyzji i umiejętności rozwiązywania problemów są również niezbędne w tej karierze. Analitycy chemii laboratoryjni powinni być w stanie działać logicznie i systematycznie, przestrzegając wymagań sanitarno-higienicznych oraz norm bezpieczeństwa i higieny pracy.

Analitycy chemii laboratoryjni pracują w laboratoriach chemicznych działów kontroli jakości, działów badawczo-rozwojowych lub działów ochrony środowiska, w zakładach przemysłu chemicznego, petrochemicznego i farmaceutycznego.

Skontaktuj się z nami

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu Erasmus+

Aleje Jerozolimskie 142A, 02-305 Warszawa