Konkurencje WorldSkills Poland

Konkursy EuroSkills i WorldSkills  odbywają się w sześciu obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Poniżej lista konkurencji, w których polska reprezentacja bierze lub wzięła udział.

Gotowanie

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Profesjonalny kucharz może pracować w wielu miejscach, różniących się oczekiwaniami klientów.

Oprócz umiejętności gotowania do zadań szefa kuchni należą: układanie menu, kontrolowanie wykonania budżetu i marży zysku, przechowywanie żywności oraz zarządzanie zespołem pracującym w kuchni. Praca zespołu wymaga współdziałania z innymi działami w celu zapewnienia gościom jak największego komfortu obsługi.

W najlepszych restauracjach szef kuchni musi wykazać się wybitnymi umiejętnościami w przygotowaniu i prezentacji potraw. Klienci oczekują, aby menu było dostosowane do aktualnych trendów, a szef kuchni wykazywał się znajomością rynku.

Nowoczesne kuchnie wyposażone są w skomplikowany sprzęt specjalistyczny, z którym należy obchodzić się ostrożnie, aby uniknąć wypadków w pracy. Konserwacja sprzętu i przestrzeganie higieny osobistej oraz standardy bezpieczeństwa są bardzo ważne i często podlegają ścisłym regulacjom.

W dzisiejszych czasach szefowie kuchni mogą pracować na całym świecie.

Oczekiwania w branży gastronomicznej są ogromne, a możliwości nieograniczone, co sprzyja rozwojowi kariery w zawodzie kucharza.

Technologia mody

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Technolog mody projektuje odzież oraz organizuje jej proces produkcji. Może się zajmować wytwarzaniem odzieży miarowej w salonie usługowym lub koordynować pracę w zakładzie odzieżowym.

Do podstawowych zadań technologa mody należy: projektowanie wyrobów odzieżowych zgodnie z obowiązującymi trendami mody i potrzebami odbiorcy, opracowywanie podstawowej dokumentacji techniczno-technologicznej, wykonywanie form i szablonów elementów wyrobów odzieżowych, dobieranie materiałów i dodatków krawieckich oraz obsługiwanie maszyn i urządzeń szwalniczych.

Istotnym aspektem pracy jest również stosowanie zasad normowania materiałów odzieżowych i dodatków, wyznaczanie rentowności wyrobu odzieżowego przy jednoczesnej analizie jego funkcji. Wszystko zgodnie z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Praktyczna znajomość zasad konstrukcji odzieży i stopniowania, biegła umiejętność kroju i szycia w połączeniu z obsługą specjalistycznych programów komputerowych daje technologowi mody ogromne pole do popisu. Kreatywność, artystyczne zacięcie podczas wymyślania nowego oryginalnego wzoru ubioru, perfekcyjne wykonanie zaprojektowanego wyrobu oglądanego podczas pokazu mody czy też przyjętego do produkcji w zakładzie odzieżowym to spełnienie marzeń każdego technologa mody.

Innowacja i wysokiej klasy tradycyjne rzemiosło krawieckie to duet doskonały. To technologia mody.

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Zawód florysty wymaga umiejętności zarówno twórczych, jak i biznesowych. Niezbędne jest nie tylko poczucie estetyki i umiejętność tworzenia spójnych kompozycji, ale także zdolność komunikacji i budowania relacji z klientem.

Kwiaty i inne materiały roślinne są bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia i mają ograniczoną trwałość. Dlatego florysta musi szanować naturę i piękno surowców, z którymi pracuje, a także posiadać szeroką wiedzę z zakresu ich efektywnego pozyskiwania, zakupu i przechowywania.

Niezależnie od tego, czy jest to mały bukiet, czy instalacja tematyczna na duże wydarzenie, florysta powinien wykazać się kreatywnością, uwzględnić aktualne trendy i potrzeby klienta, a projekt powinien być innowacyjny, praktyczny i opłacalny. Dla doświadczonego florysty tworzącego unikalną kompozycję zawsze najważniejsze będzie podkreślenie wyjątkowości i piękna roślin.

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Technicy mechatroniki projektują, budują, konserwują i naprawiają zautomatyzowany sprzęt oraz programują urządzenia i systemy, które umożliwiają komunikację między maszynami i ludźmi.

Zajmują się również sprzętem do gromadzenia informacji, komponentów i jednostek regulacyjnych. Bardziej powszechne i znane urządzenia mechatroniczne zauważyć można np. w sklepach (zespoły taśm i kas fiskalnych) oraz w halach produkcyjnych (automatyczne urządzenia do butelkowania).

Zastosowanie w przemyśle mają m.in. zautomatyzowane linie produkcyjne obejmujące montaż, pakowanie, napełnianie, etykietowanie i testowanie, zautomatyzowane systemy dystrybucji i logistyki.

Frezowanie CNC

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Prawie wszystko, co widzimy lub czego używamy dzisiaj zostało wykonane przy użyciu technologii CNC (np. samochody, samoloty, komponenty wszystkich typów maszyn, formy do narzędzi, protezy medyczne, telefony komórkowe, zabawki). W każdej z tych rzeczy znajdują się elementy wyprodukowane na maszynach CNC.

Frezarki CNC są zaprogramowane za pomocą kodu komputerowego, dzięki któremu przekazywane są instrukcje do sterowania obrabiarką służącą do kształtowania metalu i innych materiałów w celu nadania im określonych kształtów. Dokładność takiego wykonania to nawet 5 mikrometrów, co odpowiada grubości ścianki bańki mydlanej!

Operator maszyny CNC zajmuje się programowaniem oraz obsługą obrabiarki. Polega ona na pisaniu programów, wprowadzaniu korekt procesu obróbczego, a także precyzyjnym ustawieniu półfabrykatu. Jako programista odpowiedzialny jest m.in. za czytanie rysunku technicznego oraz opracowywanie programów obróbczych na podstawie procesu technologicznego lub rysunku.

W czasie całego procesu frezer monitoruje funkcjonowanie maszyny oraz pracę narzędzia, zwracając szczególną uwagę na ich efektywność i wydajność. Maszyny CNC wyparły z przemysłu urządzenia konwencjonalne. Dzięki nim zwiększona została wydajność i powtarzalność produkcji, co za tym idzie nasze samochody, samoloty i inne urządzania są coraz bardziej niezawodne, a produkcja jest coraz bardziej efektywna. Zwiększona dokładność sprawia, że spełnione mogą zostać wszelkie wymagania stawiane przez klientów. Zachowana może zostać np. odpowiednia chropowatość powierzchni i każdy szczegół zawarty w określonym projekcie. 

Najbardziej wykwalifikowany mechanik zawsze pracuje nad optymalizacją wydajności procesu, a także nad jakością produkcji.

Spawalnictwo

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Spawacz interpretuje rysunki techniczne i symbole branżowe w celu przygotowania oraz połączenia szeregu różnych gatunków metali o zmiennych grubościach z wykorzystaniem procesów spawania łukowego.

Specjaliści ds. spawalnictwa muszą rozumieć obsługę urządzeń oraz posiadać gruntowną wiedzę i znajomość procesów spawalniczych, metalurgii metali i procesów spawania łukowego, aby odpowiednio (w zależności od łączonego materiału) wybrać spośród nich metodę spawania. Muszą także dokładnie zrozumieć bezpieczne procedury pracy i środki ochrony osobistej.

Zestaw umiejętności eksperta spawacza jest szeroki, tak samo jest w przypadku gałęzi przemysłu, w których spawacz może pracować, w tym w inżynierii lądowej, inżynierii mechanicznej, transporcie, inżynierii morskiej i budownictwie lądowym. Spawacz ma możliwość pracy w różnych gałęziach przemysłu i zakładach pracy, począwszy od małych fabryk, po stocznie, elektrownie, zakłady petrochemiczne i platformy wiertnicze czy szeroko pojęty sektor przemysłu offshore.

Dzisiejszy ekspert spawalniczy ma możliwość zarówno specjalizacji w wielu procesach spawalniczych i integracji różnych środowisk spawalniczych z całego świata, jak też przeniesienia tej wiedzy na lokalny rynek.
Nowoczesne procesy spawalnicze wykorzystywane są w każdej wyżej wymienionej dziedzinie przemysłu. Robotyzacja tych procesów wkracza dziś nie tylko w przemysł motoryzacyjny, gdzie mamy wysoką powtarzalność procesów, ale także w przemysł stoczniowy.

Robotyka mobilna

Konkurencja Worldskills Junior

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Robotyka mobilna to działalność związana z tworzeniem robotów mobilnych, mająca zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym w produkcji, rolnictwie, lotnictwie, górnictwie i medycynie.

Inżynier robotyki projektuje, konserwuje, opracowuje nowe aplikacje i prowadzi badania w celu zwiększenia potencjału robotów.

Po zapoznaniu się ze specyfikacją wymagań projektowych i funkcjonalnych robota następuje iteracyjna faza projektowania i montowany jest prototyp. Robot jest następnie programowany i testowany, aby zapewnić stałą wydajność.

Inżynierowie robotyki muszą być zaznajomieni z logiką, mikroprocesorami i programowaniem komputerowym, aby móc zaprojektować odpowiedniego robota do jego zamierzonego zastosowania. Przygotowują specyfikacje możliwości robota i są odpowiedzialni za projekt, kalkulację kosztów i kontrolę jakości. Niezbędne w tym zawodzie są zdolność do innowacji, eksperymentowania, umiejętności analityczne i generowania rozwiązań w obliczu wyzwań technologicznych.

BIM – Modelowanie Informacji o Budynku

Konkurencja Future Skills

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Modelowanie informacji o budynku umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. 

Upraszcza sam proces projektowy poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, w celu wybrania optymalnego. Wyniki testów są spójne i wiarygodne dzięki coraz lepszemu odzwierciedleniu rzeczywistości poprzez jeden cyfrowy model, który może być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowania spójnej dokumentacji budowlanej oraz analiz zyskowności i szacowania kosztów inwestycji, a docelowo także do zarządzania obiektem. 

Dzięki pracy na jednym modelu firmy zaangażowane w projektowanie, budowanie i zarządzanie budynkiem mogą znacząco zwiększyć swoją efektywność i zredukować liczbę błędów powstających w całym procesie tworzenia dokumentacji. Cyfrowe dane projektowe w połączeniu z innowacyjną technologią parametrycznego modelowania informacji dają znaczące korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami projektowania i budowania.

Dzięki temu architekci i konstruktorzy są w stanie sprecyzować nie tylko architekturę, konstrukcję i rozplanowanie wnętrz, ale także zachowanie się obiektu w przyszłości.

Wspierają nas

Patroni medialni

Skontaktuj się z nami

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu Erasmus+

Aleje Jerozolimskie 142A, 02-305 Warszawa