Konkurencje WorldSkills Poland

Konkursy EuroSkills i WorldSkills  odbywają się w sześciu obszarach zawodowych: technologia informacji i komunikacji, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Poniżej lista konkurencji, w których polska reprezentacja bierze lub wzięła udział.

Gotowanie

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Profesjonalny kucharz może pracować w wielu miejscach, różniących się oczekiwaniami klientów.

Oprócz umiejętności gotowania do zadań szefa kuchni należą: układanie menu, kontrolowanie wykonania budżetu i marży zysku, przechowywanie żywności oraz zarządzanie zespołem pracującym w kuchni. Praca zespołu wymaga współdziałania z innymi działami w celu zapewnienia gościom jak największego komfortu obsługi.

W najlepszych restauracjach szef kuchni musi wykazać się wybitnymi umiejętnościami w przygotowaniu i prezentacji potraw. Klienci oczekują, aby menu było dostosowane do aktualnych trendów, a szef kuchni wykazywał się znajomością rynku.

Nowoczesne kuchnie wyposażone są w skomplikowany sprzęt specjalistyczny, z którym należy obchodzić się ostrożnie, aby uniknąć wypadków w pracy. Konserwacja sprzętu i przestrzeganie higieny osobistej oraz standardy bezpieczeństwa są bardzo ważne i często podlegają ścisłym regulacjom.

W dzisiejszych czasach szefowie kuchni mogą pracować na całym świecie.

Oczekiwania w branży gastronomicznej są ogromne, a możliwości nieograniczone, co sprzyja rozwojowi kariery w zawodzie kucharza.

Technologia mody

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Technolog mody projektuje odzież oraz organizuje jej proces produkcji. Może się zajmować wytwarzaniem odzieży miarowej w salonie usługowym lub koordynować pracę w zakładzie odzieżowym.

Do podstawowych zadań technologa mody należy: projektowanie wyrobów odzieżowych zgodnie z obowiązującymi trendami mody i potrzebami odbiorcy, opracowywanie podstawowej dokumentacji techniczno-technologicznej, wykonywanie form i szablonów elementów wyrobów odzieżowych, dobieranie materiałów i dodatków krawieckich oraz obsługiwanie maszyn i urządzeń szwalniczych.

Istotnym aspektem pracy jest również stosowanie zasad normowania materiałów odzieżowych i dodatków, wyznaczanie rentowności wyrobu odzieżowego przy jednoczesnej analizie jego funkcji. Wszystko zgodnie z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Praktyczna znajomość zasad konstrukcji odzieży i stopniowania, biegła umiejętność kroju i szycia w połączeniu z obsługą specjalistycznych programów komputerowych daje technologowi mody ogromne pole do popisu. Kreatywność, artystyczne zacięcie podczas wymyślania nowego oryginalnego wzoru ubioru, perfekcyjne wykonanie zaprojektowanego wyrobu oglądanego podczas pokazu mody czy też przyjętego do produkcji w zakładzie odzieżowym to spełnienie marzeń każdego technologa mody.

Innowacja i wysokiej klasy tradycyjne rzemiosło krawieckie to duet doskonały. To technologia mody.

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Zawód florysty wymaga umiejętności zarówno twórczych, jak i biznesowych. Niezbędne jest nie tylko poczucie estetyki i umiejętność tworzenia spójnych kompozycji, ale także zdolność komunikacji i budowania relacji z klientem.

Kwiaty i inne materiały roślinne są bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia i mają ograniczoną trwałość. Dlatego florysta musi szanować naturę i piękno surowców, z którymi pracuje, a także posiadać szeroką wiedzę z zakresu ich efektywnego pozyskiwania, zakupu i przechowywania.

Niezależnie od tego, czy jest to mały bukiet, czy instalacja tematyczna na duże wydarzenie, florysta powinien wykazać się kreatywnością, uwzględnić aktualne trendy i potrzeby klienta, a projekt powinien być innowacyjny, praktyczny i opłacalny. Dla doświadczonego florysty tworzącego unikalną kompozycję zawsze najważniejsze będzie podkreślenie wyjątkowości i piękna roślin.

Frezowanie CNC

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Prawie wszystko, co widzimy lub czego używamy dzisiaj zostało wykonane przy użyciu technologii CNC (np. samochody, samoloty, komponenty wszystkich typów maszyn, formy do narzędzi, protezy medyczne, telefony komórkowe, zabawki). W każdej z tych rzeczy znajdują się elementy wyprodukowane na maszynach CNC.

Frezarki CNC są zaprogramowane za pomocą kodu komputerowego, dzięki któremu przekazywane są instrukcje do sterowania obrabiarką służącą do kształtowania metalu i innych materiałów w celu nadania im określonych kształtów. Dokładność takiego wykonania to nawet 5 mikrometrów, co odpowiada grubości ścianki bańki mydlanej!

Operator maszyny CNC zajmuje się programowaniem oraz obsługą obrabiarki. Polega ona na pisaniu programów, wprowadzaniu korekt procesu obróbczego, a także precyzyjnym ustawieniu półfabrykatu. Jako programista odpowiedzialny jest m.in. za czytanie rysunku technicznego oraz opracowywanie programów obróbczych na podstawie procesu technologicznego lub rysunku.

W czasie całego procesu frezer monitoruje funkcjonowanie maszyny oraz pracę narzędzia, zwracając szczególną uwagę na ich efektywność i wydajność. Maszyny CNC wyparły z przemysłu urządzenia konwencjonalne. Dzięki nim zwiększona została wydajność i powtarzalność produkcji, co za tym idzie nasze samochody, samoloty i inne urządzania są coraz bardziej niezawodne, a produkcja jest coraz bardziej efektywna. Zwiększona dokładność sprawia, że spełnione mogą zostać wszelkie wymagania stawiane przez klientów. Zachowana może zostać np. odpowiednia chropowatość powierzchni i każdy szczegół zawarty w określonym projekcie. 

Najbardziej wykwalifikowany mechanik zawsze pracuje nad optymalizacją wydajności procesu, a także nad jakością produkcji.

Spawalnictwo

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Spawacz interpretuje rysunki techniczne i symbole branżowe w celu przygotowania oraz połączenia szeregu różnych gatunków metali o zmiennych grubościach z wykorzystaniem procesów spawania łukowego.

Specjaliści ds. spawalnictwa muszą rozumieć obsługę urządzeń oraz posiadać gruntowną wiedzę i znajomość procesów spawalniczych, metalurgii metali i procesów spawania łukowego, aby odpowiednio (w zależności od łączonego materiału) wybrać spośród nich metodę spawania. Muszą także dokładnie zrozumieć bezpieczne procedury pracy i środki ochrony osobistej.

Zestaw umiejętności eksperta spawacza jest szeroki, tak samo jest w przypadku gałęzi przemysłu, w których spawacz może pracować, w tym w inżynierii lądowej, inżynierii mechanicznej, transporcie, inżynierii morskiej i budownictwie lądowym. Spawacz ma możliwość pracy w różnych gałęziach przemysłu i zakładach pracy, począwszy od małych fabryk, po stocznie, elektrownie, zakłady petrochemiczne i platformy wiertnicze czy szeroko pojęty sektor przemysłu offshore.

Dzisiejszy ekspert spawalniczy ma możliwość zarówno specjalizacji w wielu procesach spawalniczych i integracji różnych środowisk spawalniczych z całego świata, jak też przeniesienia tej wiedzy na lokalny rynek.
Nowoczesne procesy spawalnicze wykorzystywane są w każdej wyżej wymienionej dziedzinie przemysłu. Robotyzacja tych procesów wkracza dziś nie tylko w przemysł motoryzacyjny, gdzie mamy wysoką powtarzalność procesów, ale także w przemysł stoczniowy.

Fryzjerstwo

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Fryzjerstwo odgrywa praktyczną rolę w codziennym świecie wpływając na wygląd i higienę osobistą, a także odgrywa ważną rolę terapeutyczną we wspieraniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Może również pomóc złagodzić skutki choroby oraz pomóc w wyzdrowieniu.

Fryzjer działa w różnych środowiskach, w tym w dużych, średnich, małych lub mobilnych salonach, domach klientów oraz w firmach produktowych i instytucjach szkoleniowych, produkcjach filmowych i telewizyjnych, teatrze, pracy na perukach, zamianie włosów, technikach, stylistach sesji oraz badaniach i projektowaniu produktów. Może specjalizować się lub oferować szeroki zakres usług, w tym strzyżenie, farbowanie, stylizację, reformację chemiczną i specjalne zabiegi na włosy dla mężczyzn, kobiet lub obu.

Umiejętność komunikacji i opieki nad klientem, umiejętność analizowania rodzajów i warunków włosów oraz bezpiecznej pracy i instrukcji producenta są uniwersalnymi atrybutami wybitnego fryzjera.

Wraz z globalizacją różnych stylów i trendów, światowe zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie pielęgnacji włosów i produktów fryzjerskich szybko rośnie, a WorldSkills daje szansę na sukces najbardziej utalentowanym profesjonalistom.

 

Obsługa gości hotelowych

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Recepcjoniści hotelowi zapewniają szeroki zakres usług: witają gości w hotelu, dokonują dla nich rezerwacji i odpowiadają na ich inne potrzeby, które są niezbędne dla ich wygody podczas pobytu w hotelu. Recepcjoniści pracują zarówno dla dużych sieci hoteli, jak i mniejszych, prywatnych obiektów.

Recepcjoniści hotelowi pracują głównie w recepcji hotelu. Muszą stale korzystać z szerokiej gamy umiejętności. Mogą one obejmować znajomość lokalnej i ogólnej informacji turystycznej, dobrą znajomość angielskiego w mowie i piśmie, znajomość obsługi komputera, dobre maniery, zachowanie i pielęgnację, doskonałe umiejętności komunikacyjne i społeczne, rozwiązywanie problemów, kompetencje w zakresie liczb i obsługi gotówki oraz stosowanie procedur rezerwacji, recepcja, usługi dla gości i wymeldowanie. Rola recepcjonistów hotelowych jest kluczem do każdego hotelu. Wpływa to na reputację hotelu i powtarzalność działalności.

Globalizacja, zmiany społeczne i demograficzne oraz rozwój transportu są decydującymi czynnikami napędzającymi szybki rozwój branży turystycznej i podróży służbowych, które odgrywają ważną rolę w rozwoju społecznym i gospodarczym na całym świecie. Tak więc znaczny wzrost popytu na recepcjonistów hotelowych będzie spowodowany oczekiwanym wzrostem liczby podróży służbowych i turystycznych.

Technologia pojazdów ciężkich

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Technik obsługi pojazdów ciężkich konserwuje i naprawia duże i ciężkie urządzenia. Sprzęt ten może być stacjonarny (na przykład: elektryczne generatory rezerwowe z silnikiem wysokoprężnym) lub mobilny (na przykład: sprzęt do budowy dróg oraz maszyny górnicze i leśne).

Technik diagnozuje i koryguje różnorodne usterki, które mogą wystąpić w dowolnym elemencie lub systemie. Wymaga to znajomości silników, hydrauliki, elektroniki, układów hamulcowych i wielu innych. Konieczne jest także dokładne mierzenie za pomocą określonych narzędzi i interpretowanie instrukcji technicznych, pisanie raportów serwisowych i upewnianie się, że praca spełnia specyfikacje.

Technik musi dostosować się do różnorodności ciężkiego sprzętu, szybkich zmian technologicznych i potrzeby szybkiej interwencji. Technicy muszą być w stanie pracować w różnych godzinach i lokalizacjach, ponieważ sprzęt może wymagać szybkiej interwencji, często na miejscu pracy lub w sklepie klienta.

Zawód zajmujący się konserwacją pojazdów ciężkich jest bardzo satysfakcjonujący dla osób z umiejętnościami mechanicznymi, które lubią rozwiązywać problemy i zdobywać wiedzę specjalistyczną dzięki precyzyjnej pracy. 

Technologia samochodowa

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Technik technologii samochodowych może być zatrudniony w warsztacie lub garażu, który może być związany z jednym producentem lekkich pojazdów lub różnymi pojazdami. Serwisowanie wymaga wiedzy i umiejętności korzystania z różnych urządzeń, części i materiałów. Ponadto, bardzo ważne jest szybkie i prawidłowe wykrycie oraz usunięcie usterek. 

Sektor samochodowy jest niestabilny, uzależniony od szeroko pojętej gospodarki, a także wpływu postępu technologicznego i problemów środowiskowych. Wysoko wykwalifikowany technik samochodowy na bieżąco śledzi ciągłe zmiany, niezależnie od tego, czy dotyczą one wydajności, bezpieczeństwa czy źródeł zielonej energii. Dogłębnie rozumie systemy elektryczne i elektroniczne pojazdów oraz ich integrację; potrzebna jest wytrzymałość fizyczna, koordynacja i umiejętności kinestetyczne oraz wszechstronność. Dzięki tym umiejętnościom i takiemu podejściu zostaną mu przydzielane bardziej złożone zadania diagnostyczne, najbardziej zaawansowane pojazdy i te zawierające najnowsze technologie.

Meblarstwo 

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Meblarstwo obejmuje produkcję i montaż mebli oraz jednostek wolnostojących i wbudowanych, wykorzystując drewno jako jedyny lub główny materiał. W niektórych przypadkach może to również obejmować projektowanie.

Meblarz zazwyczaj wykonuje wysokiej jakości zadania mieszkaniowe lub komercyjne na zamówienie, dlatego musi zwracać szczególną uwagę na oczekiwania i wkład klienta, pracując zgodnie z bardzo wysokimi standardami umiejętności i profesjonalizmu.

Jakość ich pracy pokaże się przy wyborze drewna i innych materiałów, aby jak najlepiej pokazać cechy ostatecznego produktu; perfekcyjne dopasowanie, cięcie i montaż elementów, budowa oraz ostateczny wygląd.

We współczesnym świecie, który wysoko ceni oko i rękę wykwalifikowanego rzemieślnika, wybitny technik obróbki drewna zawsze będzie poszukiwany.

 

Stolarstwo

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Stolarstwo jest ściśle związane z meblarstwem i ciesielstwem. Na podstawie rysunków stolarz tworzy takie elementy, jak drzwi, okna, schody, stoły i półki na książki.

Stolarz zazwyczaj pracuje w warsztacie, ponieważ praca wymaga specjalistycznych maszyn. Czasami wykonuje instalacje w domach klientów i na placach budowy. Stolarz produkuje i interpretuje rysunki, układa i mierzy, wycina, formuje połączenia, montuje, instaluje i wykańcza w wysokim standardzie.

Dla utalentowanego stolarza istnieje wiele możliwości komercyjnych, mieszkaniowych i międzynarodowych.

Tynkarstwo i systemy suchej zabudowy

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Tradycyjne tynkowanie polega na starannym przygotowaniu wewnętrznego lub zewnętrznego tła do aplikacji lub naprawy powierzchni tynku. Oprócz pracy z płaskimi powierzchniami wykwalifikowany tynkarz stworzy i zainstaluje dekoracyjne listwy i detale. Wiele nowoczesnych prac wewnętrznych wykorzystuje systemy suchej zabudowy, w których tynkarz tworzy złożone ramy metalowe i instaluje płyty gipsowo-kartonowe przed nałożeniem na ostateczną powierzchnię. Przygotowanie do tynkowania obejmuje złożone obliczenia matematyczne, zrozumienie specyfikacji opisujących wymaganą pracę, oraz możliwość przekształcania planów w rzeczywistość z dokładnością, starannością, dbałością o szczegóły i wykończoną estetyką.

Tynkarz może pracować przy projektach o różnej wielkości i złożoności, w tym pojedynczych lokali mieszkalnych lub komercyjnych, zabytków i zabytków. Wiele prac tynkarskich na większych obiektach jest zlecanych podwykonawcom, tak więc samozatrudnieni tynkarze będą potrzebowali wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, finansów i przepisów oraz norm regulujących zawód.

Ze względu na różne rodzaje materiałów stosowanych w systemach tynkowania i suchej zabudowy dobry specjalista dołoży starań, aby zapobiec obrażeniom lub uszkodzeniom podczas użytkowania lub usuwania odpadów w trosce o niezaczyszczanie środowiska.

Blacharstwo

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Blacharze produkują elementy blaszane do budynków (dachy, fasady, ochrona odgromowa, wentylacja i klimatyzacja). 

Postępują zgodnie ze specyfikacjami architektów i wykonawców robót budowlanych i stosują takie metody, jak naginanie, lutowanie i wykrawanie.Tam, gdzie potrzebują kilku kopii niektórych przedmiotów, produkują szablony. Traktują również powierzchnie, np. przez zastosowanie środków antykorozyjnych.

Aby móc montować produkowane części, blacharze są również odpowiedzialni za transport i ustawienie rusztowań, systemów zabezpieczających przed upadkiem i lin stalowych.

Układanie posadzek

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Pracownik potrafi układać posadzki wykonane z szerokiej gamy materiałów, takich jak parkiet, winyl lub korek. Rysuje plany układania, przygotowuje podłoże, układa jastrychy i suszy podkłady oraz nakłada warstwy izolacyjne.

Układanie posadzek odbywa się w dużej mierze lub w całości wewnątrz budynków, dlatego jest to praca zdolna do wykonywania przez cały rok. Chociaż zwykle wykonuje się ją w ciągu dnia, może wymagać pracy w innym czasie, aby zminimalizować zakłócenia codziennych aktywności.

Produkty, materiały i styl pracy mogą się różnić w zależności od konsumenta, trendów, nowych technologii i nowych przepisów. Profesjonalista uzna te zmiany za możliwości biznesowe i odpowiednio zdobędzie przewagę na rynku.

Instalacje elektryczne

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Tworzenie instalacji elektrycznych jest ściśle związane z innymi częściami branży budowlanej, a elektrycy pracują we wszystkich środowiskach komercyjnych, mieszkaniowych, rolniczych i produkcyjnych.

W różnych środowiskach elektrycy planują i projektują, wybierają i bezpiecznie instalują niezawodny system. Ponadto elektryk zleci, przetestuje, zaprogramuje, utrzyma odpowiednie standardy, zdiagnozuje i zgłosi awarie oraz naprawi systemy.

Organizacja pracy i samozarządzanie, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, koncentracja i dbałość o szczegóły, rozwiązywanie problemów, elastyczność i głęboka wiedza to uniwersalne atrybuty wybitnego elektryka.

Projektowanie graficzne

 

Dlaczego ta umiejętność jest ważna?

Projektowanie graficzne obejmuje wiele różnych umiejętności i dyscyplin w zakresie druku i/lub lub publikacji internetowych i produktów. Osoby w tej dziedzinie są wysoce kreatywne i zorientowane na klienta, z umiejętnością słuchania i komunikowania się. 

Zasadniczo projekty obejmują następujące etapy: badania, planowanie i generowanie pomysłów, projektowanie i tworzenie produktu końcowego oraz stosowanie specyfikacji technicznych dla zamierzonych nośników wyjściowych. Specjalista będzie musiał dobrze zrozumieć określone procesy drukowania i produkcji.

Istnieje wiele ścieżek dla osoby posiadającej umiejętności w zakresie technologii projektowania graficznego, prowadzących do pracy w firmach reklamowych, drukarskich lub dziale projektowania korporacyjnego. Przy wyborze specjalizacji, można przyjąć rolę grafika/artysty, ilustratora, typografa, operatora przygotowania do druku, drukarza, specjalisty ds. Opakowań i wielu innych.

 

Skontaktuj się z nami

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu Erasmus+

Aleje Jerozolimskie 142A, 02-305 Warszawa